Wegetarianizm

Sposób odżywiania jest kwestią całkowicie indywidualną, a właściwie każdy człowiek jako istota całkiem myśląca i obdarzona wolnością podejmowania wyboru, może wybrać odpowiedni dla siebie i swoich przekonań sposób.

Wiodącą myślą wszystkich wegetarian jest poszanowanie każdego życia, unikanie wyrządzania krzywdy, nie zabijanie i brak przyzwolenia na tegoż gatunku akty. W imię takiej normy wegetarianie rezygnują ze swoich dotychczasowych nawyków żywieniowych i zaprzestają jedzenia mięsa. Wegetarianizm to nie jedynie jadłospis, jednakże co najważniejsze swego rodzaju styl życia w zgodzie z jakim szanujemy prawie każde życie i uprawnienie do niego którejkolwiek istoty. To też unikanie noszenia ubrań pochodzenia zwierzęcego oraz wszelkich przedmiotów pochodnych.

Do wegetarian zalicza się:

Laktovegetarianie, spożywają wyłącznie jaja, mleko i jego przetwory

Ovowegetarianie, żywią się jedynie jajami

Jarosze jedzą ryby, jaja, mleko oraz jego przetwory

Witarianie tych przed chwilą wspomnianych kuracja składa się jedynie z surowych roślin

Weganie same rośliny

Frutarianie spożywają tylko surowe owoce

Przyjęcie tego pokroju diety przynosi ze sobą rząd korzyści. Do bardzo znamiennych kwalifikuje się zapobieganie powstawaniu raka dzięki zawartości w warzywach i owocach stosownych materii wzmacniających i probiotycznych, min. karotenoid w pomidorach, jaki ubezpiecza przed rakiem prostaty. Sprzyjają redukcji ryzyka tworzenia dolegliwości serca, ograniczając poziom tłuszczów nasyconych i niepożądanego cholesterolu. Prócz tych znaczących korzyści są i mniejsze jak na przykład usprawniają działanie naszych kubków smakowych, uwrażliwiając je na nowe, często nieznane smaki.