Skafander do nurkowania: suchy i mokry

Suchy skafander, właściwie wybrany do budowania organizmu nurka, pozwala poczuć komfort oraz kompletnie cieszyć się urokami podwodnego świata. To dzięki „suchemu”, „sucharowi”, „suchaczowi” moglibyśmy przestać przejmować się ziąbem oraz nurkować tak długi czas jak planujemy oraz moglibyśmy (ze względu na dekompresję oraz zapas gazów).

Szczególną sytuacją, w której zastosowanie mokrego skafandra może się okazać uzasadnione jest nurkowanie:

na naprawdę małych głębokościach (kilka - kilkanaście m)

niebyt długo (kilkadziesiąt minut)

w ciepłej wodzie ( gt; 20 st)

Dłuższe też głębokie nurkowania piankowe, powtarzane w niedużych odstępach czasu (kilka razy codziennie poprzez parę dni), choćby w ciepłych wodach doprowadzą zawczasu czy też później do wychłodzenia oraz szybszego zmęczenia.

pianka z kapturem

pianka 7mm

Mokry skafander ulega kompresji wespół ze wzrostem głębokości oraz teraz na 20m z 8 mm neoprenowej izolacji może się zrobić ledwie 3 mm. Proces ten jest prawie totalnie odwracalny oraz pianka odzyskuje prawie całkowitą grubość po wynurzeniu. Przy wielkiej liczby głębokich nurkowań neopren staje się bardziej zbity oraz traci swoją grubość.

Mimo, iż suchy skafander szczelnie izoluje od wody to dzięki temu możemy skoncentrować się na nurkowaniu. Pomimo, iż wydaje się bardziej obciążać aniżeli pianka szczególnie szybko zapominamy o jego ciężarze doceniając komfort cieplny który zapewnia.

Suchy skafander nurkowy